sobota, 9 marca 2013

ANTYFAST - unikatowy i skuteczny lek odchudzający



Mgr farm. Tomasz Mrozowski
692 784 978
huba167@wp.pl                                

Odchudzanie w rytmie biologicznego zegara

Klienci apteki często proszą o poradę, jak schudnąć. Przekazując im wiedzę na temat zasad racjonalnego odchudzania oraz preparatów wspomagających ten proces, warto podkreślić, jak ważne jest dostosowanie diety do rytmu biologicznego.

Dane są alarmujące. W Polsce mówimy o epidemii otyłości. Ostatnie badanie TNS OBOP z sierpnia 2008 r. wskazuje, że 46 % społeczeństwa cierpi na nadwagę lub otyłość. Według danych WHO  w 2005 r. na świecie było 400 mln osób otyłych, a 1,6 mld osób miało nadwagę.  Prognozy na 2015 r. przewidują znaczący wzrost zachorowań na otyłość (około 700 mln osób), wzrośnie również liczba osób z nadwagą (2,3 mld). WHO uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre rodzaje nowotworów.

Definicja otyłości

Otyłość definiowana jest jako nadmierne, patologiczne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, które może być niebezpieczne dla zdrowia lub życia. Do precyzyjnego określenia stopnia zaawansowania otyłości wykorzystuje się wskaźnik BMI (ang. Body mass index). Wartość BMI obliczamy dzieląc masę ciała, wyrażoną w kilogramach, przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu (kg/m2 ). Zgodnie z wytycznymi WHO istnieją trzy stopnie otyłości:
1 stopień – BMI 30,0 – 34,9
2 stopień – BMI 35,0 – 39,9
3 stopień - > 40.
Trzeci stopień otyłości bywa niekiedy nazywany otyłością olbrzymią lub śmiertelną.
Nadwagę rozpoznajemy, gdy wartość BMI waha się pomiędzy 25,0 – 29,9. natomiast prawidłowa wartość BMI dla dorosłego człowieka powinna mieścić się w granicach 18,5 – 24,9.

Przyczyny

Główną przyczyną otyłości jest dodatni bilans energetyczny, czyli spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. zjawisku temu sprzyja niedostateczna aktywność fizyczna lub jej brak. Kolejnymi czynnikami są: zaburzenia hormonalne, rzadkie choroby genetyczne oraz nieprawidłowości metaboliczne, np. zespół Cushinga. Pacjenci otyli często wykazują obniżona samoocenę i uskarżają się na zły nastrój. Leczenie otyłości jest sprawą niezwykle skomplikowaną, bowiem choroba ta dotyka również sfery psychiki. Niektóre postacie otyłości z powodzeniem można leczyć w gabinecie psychologa bądź psychiatry. Warto również zasięgnąć porady dietetyka.

Dieta w rytmie biologicznego zegara

Rano kawa, śniadanie zjedzone w biegu albo wcale, w pracy stres, a do tego znów kawa i czasem słodycze, by szybko zaspokoić głód. Wieczorna obiadokolacja to często jedyny większy posiłek. Przy takim trybie życia o schudnięciu nie może być mowy, mimo że w ciągu spożywamy mało kalorii. Prawda o najskuteczniejszej diecie odchudzającej zawarta jest w starym powiedzeniu: „śniadanie trzeba zjeść jak król, obiadem podzielić się z przyjacielem, a kolację oddać wrogowi”.

Królewskie śniadanie

Śniadanie najlepiej zjeść w ciągu 1,5 godziny od przebudzenia, miedzy godziną 7:00 a 9:00 – żołądek wydziela wtedy najwięcej soków trawiennych. To właśnie o tej porze uaktywniają się enzymy wspomagające trawienie tłuszczów – dlatego to idealna pora na wysokokaloryczne danie. Obfity posiłek o tej porze nie spowoduje tycia, wręcz przeciwnie: zdrowy i prawidłowo zbilansowany – doda energii.
Warto pamiętać, że po 9 godzinach snu organizm przestawił się na głodowanie. Wykorzystał już tłuszcz i zaczyna spalać mięśnie oraz inne tkanki. Dlatego rezygnowanie ze śniadania jest jedną z najgorszych (i nieskutecznych) metod odchudzania. Po całonocnej głodówce także mózg domaga się wzmocnienia.. aby mógł pracować na najwyższych obrotach, potrzebuje paliwa – glukozy, która przenikając do krwi, daje energię neuronom. Śniadanie powinno więc być bogate w węglowodany (ciemne pieczywo, płatki śniadaniowe). Potrzebne jest także białko, składniki mineralne i witaminy (dobrze jest więc wypić szklankę mleka lub soku owocowego).
Godziny przedpołudniowe (9:00 – 11:00) to idealna pora na małą przekąskę. W tych godzinach na najwyższych obrotach pracuje trzustka.  Można zjeść kawałek ciasta do kawy, kostkę czekolady (najlepiej gorzkiej). Insulina wydzielana przez trzustkę da sobie radę z nadmiarem cukru, a dostarczone kalorie organizm zdąży spalić. Warto też zjeść jogurt, najlepiej naturalny lub jakiś owoc.

Obiad z przyjacielem   

Idealna pora na główny posiłek to czas między godziną 13:00 a 15:00.  Wtedy najsprawniej pracuje układ trawienny, szczególnie jelito cienkie, przez które wchłanianie są substancje odżywcze ze spożywanych posiłków. Jest to także czas aktywności enzymów rozkładających białka. Na obiad najlepsze są dania bogate w wysokowartościowe białko i węglowodany złożone. W pracy odpowiednim posiłkiem będzie niewielka porcja sałatki z razowym makaronem, tuńczykiem i warzywami lub porcja zupy na chudym mięsie z dużą ilością warzyw. Dania tłuste i ciężkostrawne nie są najlepsze, osłabiają bowiem koncentrację. Przekąskę na przykład banana lub jabłko można zjeść około godziny 16:00.

Kolacja dla wroga

Żołądek kończy pracę około godziny 19:00, jego najniższa wydajność przypada między 19:00 a 21:00. dlatego wieczorem można sobie pozwolić na zjedzenie niewielkiego posiłku, który zdąży jeszcze być strawiony. To najlepsza pora na lekkie danie z warzyw gotowanych na parze, pieczonej ryby, kawałka chudego mięsa. Cięższe dania, tłuste i obfite, będą zalegały w żołądku i obciążały organizm, co może odbić się na jakości snu. Trzeba też zrezygnować z dań smażonych i wzdymających, z dużą ilością warzyw strączkowych i kapustnych. Niewskazane jest podjadanie słodyczy i słonych przekąsek – zostaną one zamienione w tłuszcz.  
Posiłek, taki sam pod względem kalorycznym, rano organizm bardzo dobrze spożytkuje, natomiast wieczorem z niego nie skorzysta. Organizm ma swój rytm, którego nie można zakłócić, tylko trzeba się na niego przestawić.
Przypomnijmy, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet wynosi niezmiennie 2000 kcal, a dla mężczyzn 2500 kcal. Obliczono, ze 1 kg masy ciała powstaje w wyniku niespożytkowania 7000 kcal. Jak tu spalać nadwyżki energii, skoro 50% wszystkich podróży samochodem w Europie ma dystans mniejszy niż 5 kilometrów. Jest to dystans który można pokonać rowerem w ciągu 15 – 20 minut lub szybkim marszem w ciągu 30 – 50 minut.

Leki wspomagające odchudzanie

Apteki dysponują dużym arsenałem leków odchudzających. Można podzielić je na:
- przyspieszające spalanie tłuszczu i wzmagające termogenezę: zawierają m.in. sprzężony kwas linolowy (CLA), L-karnitynę, cholinę, inozytol, metioninę, kofeinę i efedrynę;
- hamujące apetyt, dające uczucie sytości: zawierają m.in. chrom, błonnik, kwas hydroksycytrynowy (HCA), ekstrakt z zielonej herbaty;
- wiążące tłuszcz: zawierają zwykle chitosan, czyli substancję pozyskiwaną z pancerzy skorupiaków;
- regulujące przemianę materii: występują najczęściej w formie herbatek (zielonej, czerwonej) oraz mieszanek (z senesem lub kruszyną);
- zastępujące posiłek: są to najczęściej niskokaloryczne koktajle, zawierające pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, zestaw witamin i minerałów.

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) to zespół substancji ścian komórkowych roślin, nie trawionych i nie wchłanianych w przewodzie pokarmowym człowieka. Błonnik dzieli się na rozpuszczalny i nie rozpuszczalny w wodzie. Błonnik rozpuszczalny w wodzie jest wielocukrem. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie to celuloza i lignina. Wchłania on kilka razy więcej wody niż wynosi jego ciężar. Błonnik, choć powszechnie uważany za niestrawny, to jednak uczestniczy w trawieniu, adsorbując wodę, dzięki czemu zwiększa się objętość mas kałowych, stają się one rzadsze i łatwiej przechodzą przez światło jelit. Skraca to czas przebywania resztek pokarmowych w organizmie i zmniejsza ryzyko rozwoju zmian w komórkach wskutek działania czynników rakotwórczych, które powstają podczas rozkładu niektórych pokarmów, szczególnie mięsnych.
Poszczególne rodzaje błonnika różnią się między sobą zdolnością wchłaniania wody. Na przykład błonnik zawarty w pszenicy zwiększa objętość w wodzie dziesięciokrotnie, podczas gdy błonnik glukomannan, pochodzący z japońskiej rośliny dziwidło Riviera Amorphophallus rivier pęcznieje stukrotnie. Glukomannan posiadając bardzo wysokie zdolności wchłaniania wody, dzięki właściwościom zwiększania objętości pokarmu i powolnego uwalniania cukru, pomaga kontrolować apetyt i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu właściwej masy ciała. Z kolei błonnik rozpuszczalny znajdujący się w owsie, posiada zdolność łączenia się z cząsteczkami cukru. Zwalniając wchłanianie węglowodanów, pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi.
Babka płesznik to pospolita roślina, z której nasion otrzymuje się duże ilości błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego). W krajach Europy południowo-zachodniej Babka płesznik jest stosowana, jako surowiec śluzowy o działaniu przeciwzapalnym, wykrztuśnym, a przede wszystkim skutecznie i łagodnie usuwającym zaparcia.
Błonnik pektynowy z jabłek - zmniejsza wchłanianie cukru z pożywienia, co pozwala kontrolować apetyt i racjonalnie planować posiłki. Błonnik pektynowy z grejpfrutów - wypłukuje zanieczyszczenia z organizmu, poprawiając wygląd i funkcjonowanie skóry. Eliminuje to podatność na rozstępy. Błonnik owsiany - zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Ogranicza to odkładanie się jego nadmiaru w widocznych warstwach skóry, co zapobiega powstawaniu cellulitisu. Błonnik z mielonych nasion lnu - regeneruje ścianki jelit, zapobiega hemoroidom i zmniejsza stany zapalne spowodowane złą dietą.
Idealna podaż błonnika wynosi nie mniej niż 35 gramów dziennie. Najlepiej dostarczać błonnika z różnych źródeł, takich jak np. owies, soczewica, fasola, produkty zbożowe, orzechy, owoce, bądź surowe warzywa. Alternatywą są suplementy diety. Preparaty z  błonnikiem umieszczono w tabeli.

Chitosan – to rodzaj niestrawnego błonnika otrzymywanego ze skorupek organizmów morskich (krabów, kryla, krewetek). Ma on zdolność "przyciągania" tłuszczu i w ten sposób obniża jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Ważne jest aby uzupełnianie chitosanu wiązało się ze spożyciem znacznej ilości płynów. Dzięki właściwościom żelującym i absorpcyjnym chitosan: pęczniejąc hamuje apetyt, obniża kaloryczność posiłków, reguluje poziom cukru we krwi, ustala korzystny profil triglicerydów, lipoprotein i cholesterolu.

C.L.A. sprzężony kwas linolowy to mieszanina różnych izomerów będących naturalnymi odmianami jednego z kwasów tłuszczowych - kwasu linolowego. Najnowsze badania dowiodły, że najlepsze właściwości mają dwa izomery C.L.A.: c-9, t-11 oraz t-10,c-12 występujące w wołowinie, nabiale, olejach pochodzenia roślinnego, w owocach morza oraz w wielu produktach przetworzonych. Bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym zwierząt przeżuwających, takich jak krowy, owce i jagnięta są w stanie produkować C.L.A. z kwasu linolowego. C.L.A. występuje również w olejach pochodzenia roślinnego bogatych w kwas linolowy.
Bezpośrednie korzyści stosowania C.L.A. to:
·        redukcja masy tłuszczowej
·        zwiększenie beztłuszczowej masy mięśniowej zwłaszcza u osób zachowujących aktywność ruchową. Wydaje się, że ta właściwość C.L.A. wymaga bodźca anabolicznego, jak np. treningu wytrzymałościowego. C.L.A. stymuluje wzrost beztłuszczowej masy ciała, dzięki działaniu zwiększającemu wrażliwość na insulinę.
Wpływ na skład masy ciała posiada jedna z dwóch podstawowych postaci C.L.A.: t-10,c-12. Jego podstawowe działanie to:
- przyspieszenie rozkładania tłuszczów;
- zapobieganie wypełniania się komórek tłuszczowych;
- powodowanie zwiększenia wydatku energetycznego.
Sposób w jaki C.L.A. wpływa korzystnie na skład masy ciała jest ciągle nieznany naukowcom, ale podejrzewa się kilka mechanizmów, które mogą być za to odpowiedzialne:
C.L.A. zmniejsza aktywność lipazy lipoproteinowej, enzymu, dzięki któremu komórki tłuszczowe są w stanie absorbować tłuszcze z krwiobiegu. Jednocześnie, C.L.A. zwiększa działanie enzymu przyspieszającego rozkładanie tłuszczów. Dzięki temu tłuszcze przestają być magazynowane w komórkach, są szybciej spalane, a podczas fazy katabolicznej rozkłada się mniej tkanki mięśniowej potrzebnej do zaopatrzenia w energię. Prowadzi to do utraty masy tłuszczowej i przyrostu beztłuszczowej masy mięśniowej.
Dieny kwasu linolowego /CLA/ w połączeniu ze specjalnie wyizolowanymi związkami polifenolowymi zielonej herbaty uzupełniają się w procesie modelowania sylwetki. Wyciąg zielonej herbaty zawiera silnie działające substancje bioaktywne, które przyspieszają trzy zasadnicze procesy: zapoczątkowują proces rozpadu tłuszczu, nadzorują jego sprawne spalanie w komórkach mięśniowych oraz zabezpieczają przed reakcją ponownego gromadzenia rezerw tłuszczowych. Z kolei obecność kwasów CLA odpowiada za doszczętne niszczenie komórek tłuszczowych, tak by nie mogły one nigdy odbudować swoich strat. Ponadto CLA silnie  uaktywniają proces budowy białek mięśniowych w miejsce utraconego tłuszczu, w efekcie czego ciało wyraźnie zyskuje na jędrności. Do tej pory na rynku pojawiło się wiele preparatów CLA z zieloną herbatą, ale jak się okazuje,  ich działanie w praktyce nie zawsze bywa skuteczne. Ograniczona efektywność wynika m.in. ze zmniejszonej aktywności jednej z reakcji metabolicznych, za którą w organizmie odpowiada karnityna. Pomimo że polifenole zielonej herbaty oraz CLA silnie wspomagają proces utraty tłuszczu, to jednak bez obecności karnityny efekt ten może być ograniczony. Karnityna warunkuje bowiem sprawny transport tłuszczów do „komór spalania” oraz poprawia dostęp niszczącego je tlenu. Dlatego zestawienie CLA, zielonej herbaty karnityny może zapewnić silniejszy efekt odchudzający.

Chrom. Zdolność do spalania tłuszczu nie zależy tylko od rodzaju przyjmowanego pokarmu, ale też od zawartości w nim witamin i składników mineralnych, które pomagają kontrolować rozpad glukozy, dzięki czemu wyzwalana jest energia. Niedobór któregoś z tych składników powoduje wyzwolenie mniejszych ilości energii, a tym samym większe skłonności do odkładania tłuszczu. Transport glukozy z krwi do komórek zależy od witaminy PP (niacyny), B6, chromu i cynku, a powstanie energii z glukozy od witamin B1, B2, PP, B5 , C, żelaza, koenzymu Q. Chrom uważa się za pierwiastek metabolizmu. Ważna jest również jego postać. Pozytywne wyniki osiągnięto w eksperymentach z pikolinianem chromu. Również chrom w formie związanej z witaminą PP, czyli polinikotynian chromu, może wykazywać podobną skuteczność. Chrom organiczny stanowi nieodzowny element diety każdego człowieka. Jest pierwiastkiem śladowym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego główne funkcje biologiczne polegają na aktywacji wielu enzymów biorących udział w utrzymaniu prawidłowej struktury białek i kwasów nukleinowych oraz regulacji przemian cukrów i tłuszczów w organizmie. Chrom jest istotnym składnikiem tzw. czynnika tolerancji glukozy GFT – organicznego połączenia chromu, niacyny i aminokwasów, takich jak kwas nikotynowy, glicyna, kwas glutaminowy, cysteina, który bierze udział w procesach regulacji stężenia glukozy we krwi. Stężenie chromu w osoczu wynosi 0,14 – 0,16 ng/ml. Najwięcej chromu znajduje się w mózgu, wątrobie, nerkach, aorcie, sercu, śledzionie, trzustce i we włosach. Oznaczanie stężenia chromu w płynach biologicznych nie jest w pełni miarodajnym wskaźnikiem zawartości chromu w organizmie. Dlatego do oceny zawartości tego pierwiastka w organizmie stosuje się tzw. test względnej odpowiedzi chromu, który polega  na oznaczeniu stężenia chromu w surowicy lub moczu w czasie 30 – 120 minut po spożyciu 50 – 100 glukozy. Brak wzrostu stężenia chromu, szczególnie w połączeniu z występowaniem upośledzonej tolerancji glukozy, przy prawidłowym bądź zwiększonym stężeniu insuliny w osoczu, sugeruje niedobór chromu. Chrom występuje głównie w mięsie, produktach razowych, skorupiakach oraz drożdżach browarniczych. Warzywa zawierają niewielką ilość chromu a woda jest go prawie całkowicie pozbawiona. Zalecane dzienne spożycie chromu wynosi 50 – 200 mcg. Przeciętna dieta w Europie Północnej dostarcza tylko około 35 mcg chromu na dobę. Niska zawartość chromu w pożywieniu wynika z obróbki termicznej żywności, stosowania półproduktów spożywczych a także ich grilowania i mrożenia. Chrom wchłania się w jelicie cienkim. Jego wchłanianie zależy od formy chemicznej. Chrom organiczny wchłania się 25 razy lepiej niż chrom nieorganiczny. Dlatego w celu suplementacji powinien być stosowany chrom organiczny.
Niedobór  chromu prowadzi do nietolerancji i zaburzenia utylizacji glukozy, powstania neuropatii, wzrostu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i triglicerydów we krwi oraz do zaburzenia przemian azotowych. Obserwuje się  także zaburzenia OUN, bezpłodność, choroby układu krążenia oraz hiperinsulinemię. W prawidłowych warunkach organizm doskonale radzi sobie z regulacją gospodarki. Niestety precyzyjne mechanizmy zawodzą, gdy spożywamy zbyt dużo słodyczy, ciastek i innych produktów zawierających dobrze przyswajalne cukry proste. Niedobór chromu w diecie jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Współczesne czasy, w których dominuje stresujący tryb życia, niedobory mikroelementów i witamin w diecie, zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz wysoko przetworzona, zawierająca dużo cukrów prostych dieta, sprzyja występowaniu zaburzeń regulacji gospodarki węglowodanowej.
HMB – hydroksymetylomaślan. Jest substancją adaptogenną, analogiem L – karnityny, wytwarzaną w organizmie w odpowiedzi na stres i wysiłek, częściowo pobieraną również ze źródeł pokarmowych. Podstawową funkcją
HMB jest ochrona organizmu przed hipoproteinemią i hipoglikemią. HMB oszczędza białka ustrojowe, hamując ich rozpad (proteolizę), oszczędza glukozę, hamując jej metabolizm (glikozę). Efektem oszczędzania białek i glukozy jest wzrost zużycia tłuszczów zapasowych dla zaspokojenia potrzeb energetycznych organizmu. W wyniku oszczędzania białek, dochodzi do przyrostu masy i siły mięśni szkieletowych. Z uwagi na specyfikę działania HMB jest postrzegany jako protektor zdrowia mężczyzny.

Inulina należy do oligosacharydów sprzyjających odnowie mikroflory bakteryjnej jelita.     

Kwas hydroksycytrynowy. Jest to substancja z grupy hydroksykwasów alifatycznych – składników pokarmowych istotnych dla metabolizmu amfibolicznego – pośrednich przemian podstawowych składników pokarmowych cukrów, tłuszczów i białek. Amfiboliczne szlaki przemian glukozy odpowiadają za rozwój otyłości, związany z nieracjonalną dietą bogatowęglowodanową, obfitującą w słodycze i wyroby z białej mąki. W efekcie przemian pośrednich, pochodząca z pokarmów bogatowęglowodanowych glukoza przekształcana jest w kwasy tłuszczowe i aktywny glicerol – molekuły budujące cząsteczki tłuszczów zapasowych (glicerydy kwasów tłuszczowych). Pochodzący ze źródeł pokarmowych (np. owoców tamarynowca, ze skórki owocu mangostanu Garcinia cambogia) egzogenny kwas hydroksycytrynowy wpływa na aktywność enzymów przemian pośrednich, hamując metabolizm glukozy. Kwas hydroksycytrynowy zwalnia produkcję tłuszczu i obniża apetyt. Działa przez hamowanie enzymu zamieniającego cukier w tłuszcz. Gdy węglowodany z posiłku zostaną zamienione w energię i glikogen, ich nadmiar przekształcany jest w tłuszcz przez enzym ATP – liazę kwasu cytrynowego. Kwas hydroksycytrynowy blokuje działanie tego enzymu, przez co wzrasta ilość dostępnej glukozy, która wysyła sygnały do mózgu, aby zmniejszyć apetyt. Zalecana dawka wynosi 250 mg 3 razy dziennie.

L-karnityna – uczestniczy w transporcie kwasów tłuszczowych do miejsca ich utleniania, przyspiesza końcowy etap ich spalania, finalizując proces redukcji tłuszczu. Wspomaga także regenerację powysiłkową oraz wytrzymałość mięśniową.
L-tyrozyna – aminokwas ograniczający apetyt, uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników, które odpowiadają za przewodzenie bodźców w układzie nerwowym oraz mogą zwiększać, m.in., efektywność procesu rozkładu tłuszczu. Zwiększa wytrzymałość fizyczno-psychiczną oraz pomaga przeciwdziałać przedwczesnemu zmęczeniu i wyczerpaniu.
Ocet jabłkowy zawiera około 20 najważniejszych substancji mineralnych i mikroelementów, kwasy organiczne, aminokwasy i pektyny. Pobudzają one funkcjonowanie komórek i organów. Regulują trawienie, stymulują pracę nerek, pobudzają układ immunologiczny a dzięki temu działają detoksykująco i oczyszczająco na nasz organizm. Korzystnie wpływają na krążenie żylne, uelastyczniają ściany naczyń, a dzięki pektynom ograniczają wchłanianie cholesterolu, co stanowi ważny element profilaktyki miażdżycy. Pobudzenie przemian metabolicznych daje korzystne rezultaty w postaci przyśpieszonej przemiany materii, zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do redukcji wagi. Ocet winny jabłkowy korzystnie wpływa również na przemiany zachodzące w skórze i podskórnej tkance tłuszczowej, stanowi konieczne uzupełnienie programu antycellulitisowego. Działanie octu jabłkowego uzupełnia jod. Wpływa on w istotny sposób na pracę gruczołu tarczowego, a to hormony tarczycy odpowiedzialne są min. za regulację przemian cukrów i tłuszczów, czyli za szybkość i skuteczność spalania kalorii i możliwość utrzymania prawidłowej wagi.
Zielona herbata. Ekstrakt z zielonej herbaty jest źródłem polifenoli (katechiny, flawonole, fenolokwasy) i metyloksantyn (kofeina, teofilina, teobromina). Katechiny w organizmie człowieka regulują aktywność wielu enzymów – m.in., ograniczają aktywność enzymu COMT, odpowiedzialnego za rozkład adrenaliny, wykazują więc umiarkowaną aktywność adrenomimetyczną, zwiększając rozpad tkanki tłuszczowej. Dowiedziono, że katechina w połączeniu z kofeiną i fenolokwasami intensyfikuje termogenezę – spalanie z rozproszeniem energii termicznej, który to proces prowadzi do wzmożonego zużywania tłuszczów zapasowych. Katechiny ograniczają również przyswajanie składników energetycznych z pożywienia, wiążą je w trwałe kompleksy i hamują aktywność enzymów trawiennych. Flawonole zielonej herbaty ograniczają aktywność aldolazy – enzymu kontrolującego proces gromadzenia tłuszczu zapasowego w tkance tłuszczowej.

Czerwona herbata Pu-Erh jest znana i uprawiana w Chinach od ponad 1700 lat – czasy dynastii Tang. Początkowo z jej silnych leczniczych właściwości mógł korzystać jedynie cesarz. Tradycyjna metoda wytwarzania (stara metoda fermentowania) tej oryginalnej herbaty jest długotrwała i bardzo skomplikowana. Naukowcy podają, że czerwona herbata Pu-Erh ma wiele właściwości leczniczych, m.in.: skutecznie walczy z nadwagą, oczyszcza organizm z toksyn, pobudza procesy trawienia, obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę wątroby, łagodzi skutki spożycia alkoholu, wzmacnia organizm.

Spirulina - głównym składnikiem Spiruliny jest białko - 65%. Wartość ta trzykrotnie przewyższa zawartość białka w mięsie czy nabiale. Organizm potrzebuje białka do budowy komórek ciała jak i do produkcji hormonów, enzymów i przeciwciał. Budulcem do syntezy białka są aminokwasy. Spirulina zawiera zrównoważone proporcje wszystkich ośmiu aminokwasów koniecznych dla rozwoju dorosłego człowieka, oraz dwa następne, istotne dla prawidłowego wzrostu dziecka: argininę i histydynę. Spirulina nie posiada trwałych ścian komórkowych z celulozy dlatego zawarte w niej białka są lepiej przyswajane niż białka zwierzęce czy roślinne. Spirulina to również bogate źródło beta-karotenu, witaminy E (3 razy więcej niż w kiełkach zbóż), B12, B1, B2, B6. Związki mineralne istotne ze względu na właściwości odtruwające algi to: wapń, fosfor, magnez, żelazo (56 razy więcej niż w szpinaku i 25 razy więcej niż w surowej wątrobie wołowej), cynk, mangan, chrom, potas oraz selen - związki te posiadają bardzo silne właściwości antyutleniające. Oleje nienasycone spiruliny zawierają do 30% kwasu gamma linolenowego- GLA, występującego również w mleku matek karmiących. Spirulina jest więc najbogatszym źródłem tego kwasu, a porównywany do spiruliny olejek z wiesiołka zawiera jedynie 7-9% GLA. Kwas gamma linolenowy służy do budowy prostaglandyny E1 - hormonu znoszącego stany zapalne organizmu. Kwas GLA regeneruje uszkodzone komórki mózgowe, wspomaga leczenie wysokiego ciśnienia, alergii oraz otyłości. Łagodzi również dolegliwości stawów i choroby skórne.


ANTYFAST – lek odchudzający
Skład i formuła – mgr farmacji Tomasz Mrozowski
Lek nie jest dostępny w aptekach
Informacje na temat działania i możliwości zakupu preparatu
ANTYFAST – Tel. 692 784 978
e-mail : huba167@wp.pl

Jest to specjalistyczny, bardzo skuteczny lek recepturowy, przygotowywany ręcznie lek, przeznaczony dla osób otyłych, z nadwagą, odchudzających się, wspomagający odchudzanie i proces rozpadu tłuszczu, ułatwiający kontrole wagi ciała, szczególnie polecany dla osób dążących do utrzymania prawidłowego poziomu podskórnej tkanki tłuszczowej

W skład preparatu wchodzą m.in.:
ekstrakt gorzkiej pomarańczy – wspomaga metabolizm lipidów i węglowodanów, przyczynia się do degradacji tłuszczów
ekstrakt owoców cytrusowych (pomarańcza, grejpfrut, czerwona pomarańcza ) i guarany, którego działanie odchudzające zostało udowodnione w badaniach klinicznych
ekstrakt z liści zielonej herbaty – zwiększa metabolizm tłuszczów, wzmacnia naturalny system ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, ma korzystny wpływ na pracę układu krwionośnego oraz poziom cukru we krwi. Badania farmakologiczne wykazały działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, które miałoby polegać głównie na hamowaniu powstawania wolnych rodników i hamowaniu karcynogenezy przez katechiny zawarte w herbacie. Ponadto pochodne kwasu garbnikowego okazały się silnym inhibitorem indukowanej syntazy tlenku azotu i cyklooksygenazy-2. Zawarte w herbacie katechiny dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego, rozmieszczają się w całym organizmie, a szczególnie w przewodzie pokarmowym.

Substancje zawarte w zielonej herbacie hamują rozwój bakterii wywołujących powstawanie płytki nazębnej Staphylococcus mutans i Porphyromonas gingivalis. Ponadto hamują rozwój Helicobacter pylori, który jest przyczyną wielu dolegliwości żołądkowych, w tym również kancerogenzy /raka żołądka/. W obrębie jelit herbata działa także przeciwbakteryjnie. Stwierdzono, że hamuje rozwój Vibrio cholerae, Salmonella typhi, Campylobacter jejuni, Campylobacter coli, Shigella, Salmonella, Clostridium pseudomonas, Candida, Mycoplasma i Cryptococcus. Spożywanie ekstraktu zielonej herbaty hamuje również wchłanianie cukrów, czynność lipazy i przeciwdziała odkładaniu się  tłuszczów w organizmie.

L-karnityna - uczestniczy w transporcie składników tłuszczu – kwasów tłuszczowych do centrów energetycznych, jakimi są mitochondria.
chrom - uczestniczy w prawidłowym metabolizmie makroskładników odżywczych, wpływając na aktywność insuliny - hormonu regulującego procesy metabolizmu cukrów i tłuszczów. Pomaga także w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi /ważne w cukrzycy, która towarzyszy otyłości.
ekstrakt z karczocha - wspiera detoksykację, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby, układu pokarmowego oraz procesów trawienia, przyczynia się do prawidłowego poziomu tłuszczu we krwi.
ekstrakt skrzypu polnego - wpływa korzystnie na utrzymanie w optymalnym stanie paznokci włosów i skóry, działając moczopędnie pomaga  usuwa toksyczne składniki metabolizmu podczas odchudzania.
ekstrakt z korzenia imbiru – przyczynia się do poprawy witalności i wspomaga system odpornościowy oraz metabolizm cukru znajdującego się we krwi
ekstrakt pokrzywy - wzmacnia  włosy, działa moczopędnie, ale przede wszystkim usprawnia przemianę materii. Powinny ją stosować osoby, które mają problemy z właściwą perystaltyką jelit. Poprawia również stan naszej cery. Pokrzywa stosowana z umiarem doskonale pomoże nam uporać się z takimi dolegliwościami jak zaparcie czy zatwardzenie..
witamina C nowej generacji – mikrokapsułkowany kompleks kwasu L-askorbinowego i naturalnych wosków roślinnych (tłuszczowych metabolitów) – przyjazna dla żołądka, wzbogacona bioflawonoidami cytrusowymi . Wpływa na zachowanie prawidłowej pracy układu immunologicznego, pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
Zalecana dzienna porcja: 1 kapsułka 2 razy dziennie popijając dużą ilością wody ok. 30 min przed śniadaniem i 30 minut przed kolacją.

W celu zakupu leku ANTYFAST należy dokonać wpłaty na:
rachunek: 45 1140 2017 0000 4102 1094 8570   Multibank


Tomasz Mrozowski
Polna 1
05 – 200 Wołomin

  60 kapsułek – 200 zł (1- miesięczna terapia)
120 kapsułek – 400 zł (2 – miesięczna terapia)





Brak komentarzy: