poniedziałek, 31 grudnia 2012

Pokonać menopauzę


Mgr farm. Tomasz Mrozowski
692 784 978
huba167@wp.pl                                


Określenie menopauza oznacza, że czas jaki upłynął od ostatniego krwawienia wynosi przynajmniej 6 miesięcy. Jest dla kobiety naturalnym zakończeniem okresu aktywności biologicznej.

Klimakterium

Okres wystąpienia menopauzy waha się w wieku od 45 do 55 lat. Jednakże czasami na kilka lat przed menopauzą pojawiają się pewne dolegliwości związane ze stopniowo narastającym niedoborem żeńskich hormonów jajnikowych w początkowym okresie głównie progesteronu. Okres ten przed i po menopauzie nazywamy klimakterium (grec. – klimakterium oznacza szczeble drabiny). Polskim odpowiednikiem jest słowo przekwitanie. W tym czasie obniża się hormonalna i zanika rozrodcza funkcja jajnika. Rozpoczyna się proces starzenia się. Nie leczony postępuje bardzo szybko. Przez klimakterium rozumiemy więc rozciągnięty w czasie proces stopniowego zanikania czynności jajników.  

Leczenie farmakologiczne

Pierwszą podstawową oznaką świadczącą o rozpoczynającym się okresie klimakterycznym jest stopniowy zanik miesiączkowania. W tym czasie pojawiają się kolejne, często przykre objawy takie jak: uderzenia gorąca, bóle głowy, zaczerwienie twarzy i szyi, nadmierna potliwość (tzw. poty nocne), nerwowość, drażliwość, kłopoty ze snem. Skóra twarzy staje się sucha i cienka, może pojawić się również nadmierne wypadanie włosów.
Okres przekwitania to także czas zwiększonego ryzyka zawału serca, chorób nowotworowych i osteoporozy.

Najczęstszym sposobem na zmniejszenie powyższych niedogodności jest stosowanie HTZ czyli Hormonalnej Terapii Zastępczej polegającej zwykle na przyjmowaniu estrogenów w połączeniu z progesteronem. HTZ ordynują w większości lekarze ginekolodzy.

Zwykle przed wdrożeniem HTZ pacjentki poddawane są licznym badaniom takim jak: ginekologiczne i internistyczne, a także badanie poziomu cukru we krwi, oznaczeniu lipidów (LDL, HDL itd.), mammografia czy densytometria (badanie “wysycenia” kości wapnem).
Podstawą jest terapia doustna, jednak obecnie istnieją też inne drogi podania hormonów:
·                    przezskórna (transdermalna): w formie plastrów naklejanych raz w tygodniu; mają one przewagę nad tabletkami, gdyż nie obciążają wątroby, choć mogą czasem powodować reakcje alergiczne
·                    domięśniowa: w formie wstrzyknięć, nierozpowszechniona w Polsce
·                    miejscowa: kremy i żele dopochwowe

Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) ma również szereg przeciwwskazań, które czasem wykluczają możliwość jej włączenia. Dzieje się tak, gdy ryzyko jej stosowania przewyższa ewentualne pozytywne rezultaty dla kobiety.

 Leki roślinne – jako alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej

Alternatywą dla HTZ – hormonalnej terapii zastępczej stała się, coraz bardziej popularna w ostatnich latach, suplementacja preparatami, zawierającymi w swym składzie izoflawony roślinne. Są to związki należące do grupy fitoestrogenów, czyli tzw. hormonów roślinnych. Związki te, najprościej mówiąc naśladują działanie kobiecych hormonów. Już na wstępie jednak należy zaznaczyć, że ich oddziaływanie na organizm jest znacznie słabsze niż hormonów przyjmowanych podczas stosowania HTZ. Przy małych i średnich objawach spełniają one swoje zadanie, ale w przypadku poważniejszych, czasem jedynym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków syntetycznych.

Izoflawony - ochrona przed rozwojem nowotworów

Jak już wspomniano, izoflawony pod względem chemicznym są podobne do kobiecych estrogenów. W związku z tym, rywalizują o miejsca w receptorach, normalnie zajmowanych przez estrogen. Blokują dostęp naturalnym hormonom żeńskim, zapobiegając ich działaniu. Wiadomo, że wysoki poziom estrogenu, wiąże się z podwyższonym ryzykiem raka piersi i innych nowotworów hormonozależnych. Reasumując, nowotwory te nie mogą się rozwijać, jeśli do miejsc wiązania estrogenów dołączają się izoflawony. Ochronne działanie przeciwnowotworowe izoflawonów w nowotworach sutka zostało potwierdzone w licznych badaniach. W krajach gdzie soja bogata w izoflawony jest jednym z podstawowych składników diety, wskaźniki zachorowalności na różnego rodzaju nowotwory są znacznie niższe.

Izoflawony - profilaktyka chorób układu krążenia

Bardzo istotny jest wpływ izoflawonów na metabolizm lipidów (tłuszczów). Wyraźnie hamują utlenianie tzw. "złego cholesterolu"- LDL, dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, znacząco podnoszą frakcję HDL - "dobrego cholesterolu". Poza tym, zaznacza się ich pozytywny wpływ na elastyczność naczyń wieńcowych oraz efekt ochronny na serce.

Izoflawony a osteoporoza - "cichy zabójca kości"

W przypadkach, gdy organizm kobiety w wieku menopauzalnym nie wytwarza już wystarczającej ilości estrogenów, słabsze fitoestrogeny mogą służyć jako jego łagodny substytut. Dotyczy to także dobroczynnego wpływu na układ kostny. Izoflawony bowiem przeciwdziałają procesom ubytku tkanki kostnej, pośrednio też pobudzają proces wchłaniania wapnia z krwi do kości.
Poza tym spożywanie fitoestrogenów zmniejsza także częstość występowania uderzeń gorąca, przykrego objawu, na który skarży się wiele pań, będących w okresie klimakterium.

Soja – cenne źródło izofalwonów

Nasiona soi, popularnego warzywa, wywodzącego się z rejonów Azji Wschodniej, są znane ze swych dobroczynnych właściwości już od tysięcy lat. Najważniejsze izoflawony o przebadanych klinicznie właściwościach to genisteina i daidzenina.
Wymienione wcześniej działania fitoestrogeów zawartych w soi to tylko mały odsetek jej cennego wpływu na organizm ludzki, szczególnie kobiet w okresie przekwitania.
W aptekach dostępnych jest wiele preparatów zawierających wyciągi z tej rośliny npClimagyn, Climea meno, Femestra, Syfem, Menocaps. Przy wyborze leku należy zwrócić uwagę, czy preparat jest standaryzowany na zawartość izoflawonoidów. Przeważnie dawkowanie obejmuje przyjęcie 1- 2 tabletek dziennie przez okres 6 miesięcy.

Pluskwica groniasta

Kłącze tej rośliny, naturalnie występującej w USA i Kanadzie jest także bogatym surowcem fitoestrogenowym. Izoflawonoidy pluskwicy groniastej mają bardzo korzystny wpływ na przebieg osteoporozy ujawniającej się podczas menopauzy. Hamują bowiem nasiloną resorpcję tkanki kostnej. Poza tym ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, wyciągi z kłączy są stosowane w dolegliwościach zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Zalecenia do stosowania są podobne jak w przypadku preparatów z soi. Korzystne efekty obserwuje się już po 2-3 tygodniach, a maksymalne działanie występuje po 3 miesiącach podawania.
Preparaty dostępne na rynku z wyciągiem z kłącza pluskwicy to m.in. Menofem, Klimaktoplant, Remifemin.

Koniczyna łąkowa

Obok dobrze znanych i przebadanych specyfików z soi i pluskwicy, stosunkowo niedawno pojawiły się w aptekach środki z wyciągiem z koniczyny łąkowej. Roślina ta zawiera zestaw izoflawonoidów, mających dobroczynne działanie dla kobiet w okresie menopauzy, eliminując przykre objawy spadku estrogenów. Preparaty z wyciągiem z koniczyny czerwonej to m.in. Mabelle, Salus natura femiflavon.

Inne składniki pozytywnie wpływające na organizm kobiety w okresie menopauzy

Prócz surowców o działaniu fitoestrogenowym, do medykamentów przeznaczonych dla kobiet w okresie przekwitania często dodawane są inne związki, także o pozytywnym wpływie na organizm:
1/ NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) - są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych, sprzyjają obniżeniu cholesterolu i trójglicerydów, normalizują ciśnienie krwi, wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci.
2/ Wit. E
3/ Wyciągi z surowców o działaniu uspokajającym tj. melisy, szyszek chmielu
4/ Magnez
5/ Szereg witamin oddziałujących na układ krążenia: Wit. B6, B12 oraz kwas foliowy

Mieszanki ziołowe do samodzielnego przygotowania

Mieszanka ziołowa

Skład:

Liść melisy                                  100 gram
Ziele marzanki wonnej
Szyszka chmielu         po                50 gram
Ziele dziurawca                             40 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Składniki mieszanki dokładnie wymieszać. Stosować napar ze stołowej kopiastej łyżki ziół na szklankę wody. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki.

Mieszanka ziołowa

Napadowe pocenie można znacznie osłabić podając wyciągi wodne z porostu islandzkiego.

Skład:
Porost islandzki                            10 gram
Liść szałwii                                  15 gram
       
Przygotowanie i dawkowanie: Składniki mieszanki dokładnie wymieszać, umieścić w naczyniu emaliowanym. W tym celu należy wziąć 3 kopiaste stołowe łyżki mieszanki, zalać 3,5 szklanki wody o temperaturze pokojowej. Na małym ogniu doprowadzić do lekkiego wrzenia, utrzymać je przez około5 minut. Odwar przecedzić do termosu. Pić 3 razy dziennie po jednej szklance.

Mieszanka ziołowa   

W okresie przekwitania często występują zastoje żylne, które przy istniejących żylakach podudzi lub odbytu (hemoroidy) nasilają dolegliwości. Leczenie preparatami ziołowymi może znacznie poprawić odpływ żylny.

Skład:
Kwiat kasztanowca                     100 gram
Koszyczek arniki                          20 gram
Kwiat jarzębiny                          100 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Składniki mieszanki dokładnie wymieszać. Stosować napar ze stołowej kopiastej łyżki ziół na szklankę wody. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki.

Mieszanka ziołowa

W okresie przekwitania występują przedłużające się krwawienia z dróg rodnych, plamienia. Pomocna jest następująca mieszanka.

Skład:
Ziele tasznika                                40 gram
Ziele miodunki                               30 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Składniki mieszanki dokładnie wymieszać. Stosować napar z 4 łyżek stołowych ziół na 2 szklanki wody, pić pół szklanki co 2 – 3 godziny. Wygodnie zrobić napar w termosie.

Mieszanki ziołowe

W okresie przekwitania, szczególnie u osób otyłych lub nadwagą, często występują bóle w okolicy serca. Leczenie ziołami może w tych przypadkach wiele pomóc:
1/ Skład:
Tint. Crataegi
Itr. Valerianae                   po     40 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Zakupić składniki w sklepie zielarskim. Wymieszać. Pić 60 kropli przygotowanego roztworu w kieliszku wody 4 – 5 razy dziennie.
2/  Skład:
Kwiat głogu                                  100 gram
Korzeń waleriany                            30 gram
Liść melisy                                    40 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Składniki mieszanki dokładnie wymieszać. W naczyniu emaliowanym wsypać 3 kopiaste stołowe łyżki mieszanki, zalać 3,5 szklanki wody o temperaturze pokojowej. Na małym ogniu doprowadzić do lekkiego wrzenia, utrzymać je przez około 5 minut. Odwar przecedzić do termosu. Pić 3 razy dziennie po jednej szklance.

3/ W aptece można zrealizować następującą receptę lekarską; wcześniej poprosić lekarza o jej wypisanie.

Skład:
Luminali                                           0,5 grama
Tinct. Valerianae
Tinct. Crataegi
Tint. Convallariae                         po 20 gram

Stosowanie: 6 razy dziennie pić po 10 – 15 kropli. 

4/ Podobne działanie pełni następująca mieszanka ziołowa

Skład:
Liść melisy                                  100 gram
Ziele dziurawca                             60 gram
Liść mięty pieprzowej                     30 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Napar z kopiastej łyżki stołowej mieszanki zalać szklanką wrzątku, pić 3 razy po szklance.

Mieszanka ziołowa

Zaburzenia naczynioruchowe w okresie przekrwienia mogą powodować zaburzenia w postaci częstego oddawania moczu i uczucia pieczenia. Badanie moczu nie wykazuje wtedy odchyleń od normy. Leczenie ziołami zazwyczaj szybko usuwa tę dolegliwość.
W aptece należy zakupić preparat Fitolizyna. Łyżeczkę pasty rozpuszczonej w szklance przegotowanej wody przyjmować 2 razy dziennie po jedzeniu.
Można też samemu skomponować mieszankę ziołową o następującym składzie:

Skład:
Owoc pietruszki                              20 gram
Owoc jałowca                                   5 gram
Korzeń lubczyka                              30 gram
Kwiat bławatka                               70 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Napar z kopiastej łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, pić 3 razy po szklance.

Mieszanka ziołowa

Po okresie przekwitania występuje skłonność do zwiększenia masy. Warto już dość wcześnie zwrócić na to uwagę, wprowadzając dietę o mniejszej wartości energetycznej oraz ziołowe środki poprawiające przemianę materii.

Skład:
Korzeń mniszka                          100 gram
Liść mącznicy                               30 gram
Ziele dziurawca                            50 gram
Owoc szakłaku posp.                          
Kora kruszyny                po          20 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Napar z kopiastej łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, pić rano i wieczorem. Przy częstych stolcach dawkę zmniejszyć.

Sklad:
Kora kruszyny                               50 gram
Korzeń lukrecji                              30 gram
Kora kruszyny                               20 gram

Przygotowanie i dawkowanie: Napar z kopiastej łyżki mieszanki zalać szklanką wrzątku, pić szklankę wieczorem, przed snem.

MENOPAUZA STOP – lek łagodzi dolegliwości związane z okresem przekwitania. 
Skład i formuła – mgr farmacji Tomasz Mrozowski
Lek nie jest dostępny w aptekach
Informacje na temat działania i możliwości zakupu preparatu
MENOPAUZA STOP – Tel. 692 784 978
e-mail : huba167@wp.pl

Skład pojedynczej kapsułki:

sproszkowany kwiat koniczyny czerwonej 80 mg
ekstrakt z soi 100 mg
ekstrakt z koniczyny czerwonej 100 mg
melisa 80 mg
zielona herbata 30 mg
Grzyb Reishi ekstrakt 200 mg

Sposób użycia:
2 kapsułki dziennie po posiłku, obficie popijając

Preparat MENOPAUZA STOP stanowi bogate źródło fitoestrogenów, a w szczególności izoflawonów z koniczyny i soi, polifenoli z zielonej herbaty, a liść melisy dodatkowo wywiera działanie uspokajające i relaksujące.
Właściwości lecznicze grzyba Reishi znane są od dawien dawna. Pierwsze zapiski o jego cudownych wręcz właściwościach można znaleźć w księgach medycznych z przed 4 tysięcy lat, gdzie jest określany jako król ziół. Był stosowany wyłącznie na dworze cesarskim, a każdy kto znalazł tego grzyba był zobowiązany pod karą śmierci do przyniesienia go do cesarza i oddania. Z tego powodu nazywany jest grzybem Cesarskim – czy królewskim. Reishi bardzo rzadko rósł w naturalnym środowisku, dlatego był bardzo drogi i stać na niego było tylko bardzo zamożnych władców, królów lub bogatych kupców. Dopiero w połowie XX wieku opracowano metodę uprawy która zapewnia idealne warunki do wzrostu, posiadanie największej ilości substancji leczniczych oraz najwyższą jakość. Najcenniejszym pierwiastkiem śladowym który zawiera Reishi jest – german .  Reishi zawiera między innymi : 16 aminokwasów  w tym 7 bezwzględnie potrzebnych dla człowieka, takich jak: proteiny – białka, trójterpeny, mannitol, alkaloidy, kwasy organiczne głownie fumaran. Mikroelementy :  german, fosfor, żelazo, wapń, cynk, potas, i wiele innych. Ekstrakt z grzyba Reishi wspomaga terapię antynowotworową, jest skuteczny w profilaktyce antyrakowej, opóźnia starzenie się, wzmacnia układ odpornościowy, obniża poziom cukru i cholesterolu, normuje ciśnienie krwi, wspomaga leczenie chronicznego zmęczenia, podnosi witalność, reguluje wydzielanie hormonów


Brak komentarzy: