sobota, 30 kwietnia 2011

Przekwitanie - trudny okres w życiu kobiety


Okres przekwitania (klimakterium) jest w życiu kobiety trudnym etapem, następuje bowiem stopniowy zanik pełnej wydolności płciowej oraz związane z tym przykre dolegliwości. Zaburzenia w wytwarzaniu hormonów płciowych objawiają się nieregularnością cykli miesiączkowych, aż do ich zaniku (menopauza), natomiast rozpoczynają się różne zaburzenia, jak uderzenia krwi do głowy z uczuciem gorąca, zawroty i bóle głowy, potliwość, kołatanie i bicie serca oraz nadwrażliwość emocjonalna. Ponadto ujawniają się zmiany ogólnoustrojowe, m.in. wzrost ciśnienia tętniczego, bóle stawowe i postępująca osteoporoza. Omówmy bliżej problemy związane z klimakterium oraz zapoznajmy się co oferują apteki, a by zwalczać nieprzyjemne objawy i skutki.

Problem tkwi w hormonach
   
W organizmie kobiet wytwarzane są dwa podstawowe steroidowe hormony płciowe. Estradiol jest wytwarzany w jajniku, warunkuje on rozwój żeńskich narządów płciowych oraz drugorzędnych cech płciowych. Ulega w organizmie kobiety przemianie do pokrewnych strukturalnie i fizjologicznie związków - estronu i estriolu - wydalanych z moczem, szczególnie obficie w okresie ciąży i laktacji. Progesteron jest wytwarzany w ciałku żółtym oraz w łożysku macicznym od trzeciego miesiąca ciąży. Umożliwia zagnieżdżenie się w macicy jaja i utrzymanie ciąży. Wraz z estradiolem wywołuje krwawienia miesięczne. Brak równowagi w prawidłowym wydzielaniu estradiolu i progesteronu, wywołuje całą kaskadę objawów (wcześniej wymienionych), w różnym stopniu nasilenia.
Ponieważ produkcja hormonów płciowych po menopauzie zmniejsza się gwałtownie o przeszło 80 procent, powoduje to, że różne organy, w których znajdują się receptory estrogenów (mózg, serce, kości) nie działają tak jak powinny, a kobieta odczuwa przykre dolegliwości. Skutkiem niskiego poziomu estrogenów jest zanik śluzówki i śluzu w pochwie. Towarzyszy temu parcie, bolesne oddawanie  i nietrzymanie moczu, jak przy zakażeniu dróg moczowych.  Suchość pochwy to przyczyna większości problemów seksualnych w późniejszym okresie menopauzy, ponieważ powoduje ból przy stosunku i stany zapalne. Bez leczenia zmiany i dolegliwości stają się bardziej uciążliwe. Pochwa, wargi sromowe, łechtaczka kurczą się i robią mniej elastyczne. Wszystko to może być przyczyną bólu i swędzenia, a kobieta staje się bardziej podatna na zakażenia dróg moczowych.



Hormonalna terapia zastępcza


Długo uważano, że objawy klimakterium są nieodwracalne. Jednak współczesna medycyna poradziła sobie z tym problemem  wprowadzając do terapii menopauzy Hormonalną Terapię Zastępczą, w skrócie HTZ. Metoda ta nie jest podobna do antykoncepcji doustnej. Stosując pigułkę antykoncepcyjną przyjmuje się sztuczne hormony, będące dodatkiem do hormonów, które organizm już produkuje. HTZ natomiast uzupełnia poziom naturalnych hormonów płciowych, których organizm już nie produkuje oraz przywraca ich poziom przedmenopauzalny, łagodząc objawy fizyczne i psychiczne związane z menopauzą. HTZ wykorzystuje hormony podobne do wytwarzanych przez organizm przed menopauzą: estrogeny lub estrogeny i progetagen. HTZ należy rozpoczynać jak najwcześniej, około 45 roku życia, tzn. w momencie kiedy pojawiają się pierwsze objawy wchodzenia w okres pokwitania, jak np.: nieregularne miesiączki - często paradoksalnie bardziej obfite, w krótszych odstępach czasu (czasem nawet jeszcze bez towarzyszących uderzeń gorąca), później już pełne tzw. objawy wypadowe (wary, wzmożona potliwość, kołatania serca, zaburzenia nastroju).
Z dostępnych rodzajów terapii lekarz wybierze najbezpieczniejszą i najbardziej skuteczną. Wybór ten będzie zależny od nasilenia objawów, wieku i ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych życzeń. Stosuje się plastry na skórę lub tabletki. Plastry mogą zawierać same tylko estrogeny lub estrogeny i progestagen. Niektóre kobiety wybierają iniekcje estrogenów raz na 3 miesiące lub implant podskórny. Celem zwalczania podrażnienia lub suchości w pochwie lekarze mogą zalecać Hormonalną Terapię Zastępczą w postaci kremu lub globulek. Dostępna jest już nowa forma tej terapii. Jest nią tabletka dopochwowa, którą wprowadza się do pochwy przy pomocy higienicznego aplikatora. Jej zaletą jest to, że nie powoduje zabrudzeń bielizny, co znacznie podwyższa komfort kobiety. Należy zapytać swego lekarza o dostępne na rynku preparaty do HTZ zawierające obniżone dawki hormonów. Są one równie skuteczne jak występujące w wysokich dawkach, a wywołują zdecydowanie mniej działań niepożądanych.

 „Hormonalne” rośliny

Podczas badań prowadzonych na Dalekim Wschodzie zwrócono uwagę na to, że u kobiet spożywających regularnie pokarmy, takie jak tofu, kudzu, granaty, daktyle czy siemię lniane nie występują niektóre przykre objawy towarzyszące okresowi menopauzy. Stwierdzono, że związkami odpowiedzialnymi za działanie wymienionych produktów są zawarte w nich fitohormony. Ponieważ niektóre z nich są podobne pod względem budowy i działania do hormonów ludzkich, między innymi estrogenów, istnieje możliwość wykorzystania ich w wielu dziedzinach życia. Dzięki wiedzy naukowców i zdobyczom najnowszej biochemii dysponujemy dziś kosmetykami nowej generacji zawierającymi w swoim składzie roślinne hormony, które dostarczane od zewnątrz, w postaci kosmetyków, mogą przeciwdziałać starzeniu się skóry. Układy te zostały wprowadzone do kosmetyków w nadziei, że ich działanie na skórę przyczyni się do opóźnienia procesu jej starzenia przede wszystkim u kobiet wkraczających w okres przekwitania. Szczególnie interesujące są fitoestrogeny, które pełnią w roślinach tę samą funkcję co estrogeny w organizmie ludzkim. Podobieństwo budowy przestrzennej fitohormonów do estrogenów sprawia, że łączą się one z receptorami znajdującymi się w skórze, naśladując ich działanie w tkankach. Fitohormony poza oddziaływaniem na receptory swoiste dla hormonów ludzkich, charakteryzują się bardzo silnymi właściwości antyoksydacyjnymi. Pełnią one rolę zmiataczy wolnych rodników, hamują mutacje komórkowe, działają przeciwnowotworowo. Dzięki tym właściwościom, stosowane zewnętrznie w kosmetykach zapobiegają utlenianiu i uszkodzeniu błon komórkowych, spowalniają działanie enzymów, np. kolagenezy rozkładającej włókna podporowe skóry właściwej. Wykazują działanie kojące i przeciwzapalne. Fitohormony stosowane są również w preparatach modelujących owal twarzy, ponieważ zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach dolnej powieki, podbródka i policzków. Niektóre z nich wykorzystuje się w specyficznych preparatach, np. ujędrniających biust.

Rośliny bogate w estradiol to:  cebula, brokuły, kapusta, cykoria, lucernie, koniczynie, łubinie, soi. Fitoestrogeny znajdują się także w olejkodajnych ziołach i przyprawach: szałwii, lukrecji, anyżku, kminku, cyprysie, koprze, tymianku, liściu laurowym i rozmarynie. W aromaterapii najbardziej poznanym i najpowszechniej stosowanym przy problemach menopauzy jest olejek szałwii lekarskiej. W okresie menopauzy ważna jest dieta bogata w wyżej wymienione warzywa, szczególnie soję (zaleca się stosowanie 200 ml mleka sojowego dziennie), stosowanie przypraw, owoców oraz używanie w kuchni oliwy z oliwek, która jest transporterem wapnia z pożywieniem do organizmu, dzięki dużej zawartości kwasu linolowego (do 15%), co chroni i zapobiega osteoporozie. Fitohormony występują także w koprze, baziach wierzby, kiełkach pszenicy, ryżu.

Preparaty bez recepty

Przemysł farmaceutyczny wytwarza liczne preparaty zawierające fitoestrogeny - zarówno jako monopreparaty, jak i specyfiki złożone, w różnych formach leczniczych, głównie płynnych wyciągach lub kapsułkowanych suchych ekstraktach. Najczęściej stosowanymi roślinami są te, które zawierają najwięcej hormonalnie aktywnych związków.


Najbardziej rozpowszechnione są preparaty sojowe (lek SOYFEM i suplementy DOPPELHERZ AKTIV-MENO, CLIMAGYN, FEMESTRA, MENOCAPS, MENOPLANT SOY-A 40+).
Ciekawą rośliną jest pluskwica groniasta. Godny podkreślenia jest fakt, że wyciągi z pluskwicy działają bardziej wybiórczo niż soja (nie powodują stymulacji estrogenowej macicy). Przykłady preparatów zawierających pluskwicę to: lek REMIFEMIN oraz suplement KLIMAKTOBON.
Alternatywę dla wymienionych roślin stanowią wyciągi z lnu, lukrecji, brokułów, granatu czy czerwonej koniczyny obecne w preparatach FEMAPAUSE, MABELLE.
Podobne działanie mają rośliny mniej znane w Polsce takie jak maca (preparat: MACA + BIOSELEN), chińska roślina kudzu (preparaty: KUDZU ROOT, KUDZUCAPS).

Dieta bogata w fitoestrogeny

Poza suplementacją preparatami z apteki fitoestrgeny możemy dostarczać do organizmu, stosując odpowiednią dietę. Niestety w Europie spożywa się niewiele produktów bogatych w fitoestrogeny (zazwyczaj mniej niż 5 mg izoflawonów), tymczasem dzienne zapotrzebowanie na izoflawony dla kobiet w wieku menopauzalnym wynosi 40 - 45 mg.
Bogate w fitoestrogeny produkty to oczywiście soja, przy czym przetwory sojowe takie jak olej sojowy i lecytyna nie zawierają fitoestrogenów. Sporą zawartość odnotowano w orzechach, nasionach lnu, słonecznika i sezamu, dyni oraz cukinii, brokułach, czosnku i marchwi, a także w roślinach cytrusowych i jagodowych.

Dieta azjatycka

Szczególnie bogata w produkty sojowe dieta azjatycka, służy mieszkankom tego kontynentu. Badania epidemiologiczne pokazują, że dieta sojowa (zawartość izoflawonów średnio 20 - 100 mg/d) prowadzi do znacznego obniżenia ryzyka nowotworów hormonozależnych (takich jak rak piersi powstały w wyniku nadprodukcji estrogenów) oraz zmniejszenia ryzyka osteoporozy i chorób układu krążenia.

Także homeopatia

Preparaty homeopatyczne, stosowane w dolegliwościach klimakteryjnych, to Sepia, Graphites, Lachesis, Cimicifuga.
Należy przy tym wszystkim pamiętać o innych zabiegach pomocniczych w okresie menopauzalnym: naturalne i urozmaicone pożywienie (zaleca się surówki warzywno-owocowe, soki, napoje z zieleniną zmiksowaną), ćwiczenia fizyczne i ruch odpowiedni do kondycji, kąpiele ziołowe w warunkach domowych, łagodne masaże całkowite lub częściowe, niektóre zabiegi kosmetyczne, szczotkowanie ciała na sucho lub po kąpieli, uzupełnianie niedoboru biopierwiastków w organizmie, zwłaszcza magnezu, wapnia, cynku, selenu, krzemionki rozpuszczalnej, potasu (mikroelementy Schindele’a).

Andropauza – „klimakterium” mężczyzn

Jak wspomniano, nie tylko kobiety mają swoją menopauzę. Również mężczyźni mają "climacterium virile", zwane andropauzą. Zmniejsza się wówczas u mężczyzn wytwarzanie w jądrach sterydowego hormonu testosteronu, mającego wpływ na rozwój fizycznych i psychicznych cech męskich, oraz wytwarzanie przez nadnercza sterydowego dehydrospiandrosteronu (DHEA). Hormon ten ma aktywność immunologiczną i przeciwstarzeniową, kontroluje przebieg zmian związanych z wiekiem, zmniejsza zagrożenie miażdżycą, wzmaga aktywność insuliny, tłumi reakcje alergiczne i ich objawy i - co jest szczególnie ważne - przywraca równowagę w układzie immunologicznym. Niski poziom DHEA w organizmie powoduje seksualne dysfunkcje, ubytek mięśni, osłabienie pamięci lub jej utratę, pojawianie się symptomów degeneracyjnych i obniżenie ogólnej odporności. Niniejsze uwagi odnoszą się zresztą również do kobiet. Lekarze twierdzą, że u mężczyzn okres "przestrajania" hormonów w wieku starszym jest mniej dokuczliwy niż u kobiet. Nie jest on też tak silnie związany z wiekiem biologicznym, a dolegliwości są raczej łączone z ogólnym starzeniem się organizmu i z tempem tego procesu. Chyba najtrudniej przyjmowanym przez mężczyzn objawem jest obniżenie potencji i wydolności płciowej, której tło jest bardzo złożone, a udział hormonów jest tu tylko częściowy.

FITOS COMPLEX – lek recepturowy w kapsułkach

W celu przeciwdziałania objawom związanym zarówno z menopauzą, jak i andropauzą, opracowałem preparat FITOS COMPLEX. Zawiera on w swoim składzie:
Rp.
         Dehydroepiandrosteron                 0,01 g
         Reishi ekstrakt                                 0,40 g
         Korzeń pokrzywy                            0,33 g
         Wierzbownicy wyciąg                     0,20 g
Działanie składników:
Dehydroepiandrosteron - (DHEA) jest naturalnym hormonem wytwarzanym w nadnerczach i uwalnianym do krwi. DHEA w naturalnych warunkach powstaje z cholesterolu. Jest nieaktywną substancją wykorzystywaną do syntezy hormonów płciowych. W takich tkankach, jak gruczoł krokowy, mięśnie szkieletowe, kości, u mężczyzn ulega przemianie do androgenów, a u kobiet – do estradiolu. Niedobór DHEA może być przyczyną niekorzystnych zjawisk związanych z procesem starzenia się jak np. :
- osłabienie pamięci, sprawności intelektualnej, zdolności koncentracji,
- pogorszenie samopoczucia i depresja
- dolegliwości psychiczne i fizyczne związane z okresem andropauzy u mężczyzn
- zmniejszenie siły mięśni, uczucie nadmiernego zmęczenia, zespół przewlekłego zmęczenia
- zmniejszenie odporności na stres
- spadek popędu płciowego i zmniejszenie sprawności seksualnej
- otyłość, zmniejszona wrażliwość tkanek na insulinę, która może powodować cukrzyce
- miazdżyca
- zaburzenia snu
- spadek odporności organizmu na zakażenia wirusowe i bakteryjne
Uzupełnienie niedoboru DHEA może przeciwdziałać wyżej wymienionym procesom i zjawiskom, a w efekcie poprawiać stan zdrowia i jakość życia starzejących się osób. Wysokie stężenia DHEA we krwi zwykle związane są z mniejszym ryzykiem zgonu, a w szczególności zgonu z powodu chorób sercowo – naczyniowych.

Grzyb leczniczy Reishi w Japonii jest stosowany od tysięcy lat w leczeniu przeróżnych chorób przewlekłych. Nazywany jest grzybkiem nieśmiertelności. Najnowsze badania naukowe potwierdzają niezwykłą skuteczność tego grzyba. Dowiedziono m.in. jego działanie przeciwnowotworowe. Kraje takie jak Japonia i Austria uznały grzyb REISHI jako środek przeciwrakowy. Stosuje się go w leczeniu nowotworów piersi, macicy, prostaty, żołądka, nerek, wątroby, trzustki, mózgu, przełyku, gardła, płuc, okrężnicy oraz w leczeniu białaczki. REISHI jest też skutecznym lekiem w terapii miażdżycy, arytmii oraz nadciśnienia. Obniża poziom cholesterolu, triglicerydów oraz cukru we krwi. Regularne przyjmowanie REISHI zapobiega tworzeniu się skrzepów, które mogą być przyczyną wylewów krwi do mózgu. Przeprowadzone badania na pacjentach cierpiących na cukrzycę (II typu) dowiodły właściwości wspomagające w leczeniu tej choroby. Grzyb ten zaleca się osobom cierpiącym na nerwicę, na bezsenność, żyjących w stresie lub też w stanach przemęczenia. Szczególnie polecany jest w okresie menopauzy i andropauzy.
Wierzbownica wielokwiatowa i korzeń pokrzywy – przeciwdziałają infekcjom ze strony układu moczowego, na które narażone są kobiety w okresie menopauzy. U mężczyzn chronią prostatę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Bliższe informacje na temat działania i możliwości zakupu preparatu FITOS COMPLEX można uzyskać pod numerem telefonu:

Mgr farm. Tomasz Mrozowski – tel. 692 784 978 (po godz. 16.00)


Brak komentarzy: