sobota, 30 kwietnia 2011

Co robisz, gdy dosięgnie Cię opryszczka?

Są dni, kiedy czujemy się osłabieni, dziwnie czymś poirytowani czy zwyczajnie zestresowani. W dodatku pośpiech, praca, dom, wszelkiego typu kłopoty bardzo mocno osłabiają organizm. Dla wirusów to idealny moment, żeby zaatakować. Długo czekać nie trzeba, by któregoś dnia z przerażeniem zauważyć, że na ustach pojawił się swędzący pęcherzyk.


Opryszczka zwykła i opryszczka nawracająca

Nawroty opryszczki zwykłej występują u ponad 1% populacji, przy czym częstość występowania wzrasta diametralnie po 15. roku życia.
Objawy nawrotowego zakażenia wirusem polegają na tworzeniu się i wysiewie maleńkich pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Rozwój choroby poprzedzony jest często uczuciem swędzenia w miejscu przyszłego wysiewu, jak również innymi objawami miejscowymi, takimi jak: suchość błony śluzowej, wzrost jej napięcia, zaczerwienienie i obrzęk. Mogą dołączyć się bóle głowy i podwyższona temperatura. Zgrupowane pęcherzyki pękają, a wydobywający się płyn zasycha w strupki. Zmiany utrzymują się przez pewien okres, przeciętnie od 7 do 10 dni. Najczęściej miejscem wysiewu są wargi i skóra twarzy w okolicach jamy ustnej, czasem narządy płciowe. Po zaschnięciu strupki odpadają, pozostawiając po sobie szybko zanikające, ciemnoróżowe lub brązowe plamki.
Pomimo że objawy opryszczki zwykłej znikają po kilku dniach nawet bez leczenia, to jednak mogą wystąpić powikłania w postaci wtórnych zakażeń, przetrwałych i pogłębiających się nadżerek, owrzodzeń i ognisk martwiczych w błonie śluzowej jamy ustnej, co wymaga leczenia uzupełniającego. Znanych jest wiele czynników sprzyjających opryszczce zwykłej. Może to być np. zbyt silne napromieniowanie słoneczne, miesiączka, ale także cięższe schorzenia, takie jak zapalenie płuc. Niektóre osoby wykazują szczególną skłonność do zapadania na opryszczkę zwykłą. Występuje ona w tych samych miejscach i z podobnym nasileniem.
Ogólnie przyjęty schemat leczenia opryszczkowego zapalenia jamy ustnej polega na dożylnym wstrzyknięciu witaminy C w ilości 0,1 g przez 3 kolejne dni. Podaje się zespół witamin B lub miejscowo zawiesinę 0,1-0,2% hydrokortyzonu, a także powszechnie dostępne środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
Moja porada: miejsce dotknięte opryszczką przemywaj Spirytusem Salicylowym (ma działanie odkażające i złuszczające), następnie nałóż punktowo maść Pasta Lassara (maść cynkowa z kwasem salicylowym). Nieduże koszty i wysoka skuteczność.

Pamiętaj! maść z acyklowirem jest skuteczna tylko w początkowej fazie replikacji wirusa.

Brak komentarzy: